Kidzone.ws Word Problem

Mary is going to the garden centre to buy some garden tools to tend her new vegetable garden.  She would like to buy a rake for $26.55 and a hoe for $22.98.  Mary also needs a shovel that costs $24.66 .  How much will these three items cost.

Write the math equation: ______________________

How much will the three tools cost Mary? _______

 
Show your work!